9 grudnia 2014 Budownictwo 0

Każdy, kto decyduje się na budowę swojego ma w głowie jego obraz. Oczywiście najtrudniejsze zadanie będzie miał tutaj projektant. To on będzie musiał zrealizować marzenia swojego klienta i stworzyć taki dom, na jakim mu zależy. Projekt nie może za bardzo odbiegać od oczekiwań. Czasami projektantowi bardzo trudno je spełnić. Nie wejdzie on przecież do głowy swojego klienta.

Musi wiedzieć jakiej bramy garażowe oczekuje. Nawet takie małe drobiazgi wpływają na ogólny wygląd oraz całościowe wrażenia estetyczne. Decyzja o własnym projekcie otwiera przed nami naprawdę niczym nieograniczone możliwości. Dom na pewno będzie spełniał wszystkie funkcje, o których zawsze marzyliśmy i będzie wyglądał tak, jak sobie tego zażyczymy. Dla architekta powinien być tutaj najważniejszy nasz komfort i nasze oczekiwania. Najważniejszym elementem wspólnego projektowania jest wywiad.
Architekt powinien ustalić to, czego dokładnie oczekuje od niego klient. Podczas takiego wywiadu powinien on rozpoznać nasze nawyki, oczekiwania funkcjonalne, a nawet nasze zainteresowania. Informacje te na pewno będą miały wpływ na cechy naszego nowego domu. Mogą one na przykład wpłynąć na ergonomię, technologie oraz materiały, których użyjemy do budowy domu, a także na wygląd.
Oczywiście każdy architekt nie może rozpocząć projektowania od odwiedzenia naszej działki budowlanej. Jest to jedna z rzeczy, którą powinien zrobić na samym początku. Podczas takiej wizyty musi on zwrócić uwagę na wszystko. Najważniejsza jest wielkość działki, ale nie mniej ważne jest jej otoczenie. Z wizyty powinien zapamiętać czy w pobliżu znajdują się jakieś lasy, jeziora, rzeki, czy jest to miasto czy wieś. Trzeba także dokładnie przemyśleć usytuowanie domu pod względem stron świata.

Oczywiście trzeba także posiadać wypis o warunkach zabudowy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Większość architektów takie formalności załatwia za swoich klientów. Jednak oczywiście sami także możemy się udać do urzędu i pobrać stamtąd taki dokument. Wszystkie decyzje urzędu także będą miały ogromny wpływ na projekt domu.